Online odbavení cestujících

Online odbavení (elektronické nebo internetové odbavení neboli check-in) představuje nástoj leteckých společností pro úsporu času svých cestujících. Provést jej můžete, pokud vlastníte letenku letecké společnosti, která elektronické odbavení umožňuje. Přesné informace o možnostech online check-in a rovněž postup, jak jej provést naleznete na internetových stránkách každého dopravce. Zpravidla je elektronické odbavení umožňováno nejdříve 24 hodin před odletem (u některých dopravců lze i dříve) a nejpozději 1 hodinu až 2 hodiny před odletem (nejčastější termín, některé letecké společnosti mají lhůtu pro nejpozdější elektronické odbavení delší). Většina leteckých společností má možnost elektronického odbavení omezenu pouze na některé své destinace.

Při elektronickém odbavení cestující vyplňují na stránkách dopravce kontaktní údaje na svou osobu, na kterých budou k zastižení v době celého trvání rezervace letenky (tedy do úplného skončení cesty), dále údaje ze svého pasu a mohu si zvolit sedadla, na nichž si přejí sedět během letu. Pokud jste držiteli více cestovních pasů, je potřeba se rozhodnout, na ketrý z nich si budete přát cestovat a odpovídající údaje vyplnit při odbavení na internetu.

 

Pro provedení online odbavení budete potřebovat znát jméno cestujícího a kód rezervace letecké společnosti nebo číslo letenky.

Novinkou, kterou umožňuje zatím jen pár leteckých společností, je možnost provést odbavení pomocí mobilního telefonu. Telefon musí mít možnost připojení k internetu. Na stránkách dopravce, jenž tuto službu podporuje pak po odbavení obdržíte do telefonu dvourozměrný čárový kód ve formě SMS, MMS nebo e-mailu. Ten pak přiložíte na letišti ke speciálnímu přístroji a můžete cestovat.

Po provedení elektronického odbavení si svůj palubní lístek, anglicky boarding pass, nezapomeňte vytisknout a vzít s sebou na letiště spolu s letenkou a dalšími doklady. I přesto, že máte provedeno elektronické odbavení, je potřeba se dostavit na letiště s dostatečným časovým předstihem, u většiny letů stačí 2 hodiny před odletem (u letů do USA a Kanady to bývají 3 hodiny).

Po provedení elektronického odbavení není možné provádět žádné změny v letence – nezle změnit termíny letu, destinaci ani sedadla ani nic dalšího včetně stravy a doplňkových služeb, počítejte s tím tedy než si elektronické odbavení provedete.

Níže naleznete seznam nejčastěji využívaných leteckých společností a informaci o tom, kde u nich můžete provést elektronické odbavení.

emirates-013.jpg 
 

Aegean Airlines

Odbavit se můžete na webu letecké společnosti z hlavní stránky, kde ve středním hlavním menu uvidíte jako druhou záložku možnost Check in. Lze provést nejdříve 48 hodin před odletem a nejpozději 30 minut před odletem.

Elektronické odbavení Aegean Airlines

Air Baltic

Elektronické odbavení lze provést na hlavní stránce – v hlavním šedém menu 3. záložka Online check-in. Možno provést nejdříve 24 hodin před odletem.

Elektronické odbavení Air Baltic

Air Berlin

Elektronické odbavení je možné provést pomocí odkazu níže – na hlavní stránce přibližně v polovině stránky první záložka vlevo. Odbavení je možné nejdříve 24 hodin před odletem a pouze u vybraných destinací.

Elektronické odbavení Air Berlin

Air France

Elektronické odbavení je možné provést pomocí odkazu níže – v pravé části stránky v růžovém okénku volba Check in online. Odbavit se můžete nejdříve 30 hodin před odletem (u některých měst v USA jen 24 hodin před odletem) a nejpozdější termín pro odbavení je různý dle letiště, odkud odlétáte. Air France podporuje i odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Air France

Air India

Elektronické odbavení je možné provést kliknutím na odkaz na titulní straně domovské stránky. Je možné provést nejdříve 24 hodin před odletem.

Elektronické odbavení Air India

Air Mauritius

Internetové odbavení můžete provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem. V sekci Booking (vlevo nahoře) vyberete ve vodorovném šedém podmenu volbu Check-in Online.

Elektronické odbavení Air Mauritius

American Airlines

Internetové odbavení můžete provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 45 minut před odletem. Z titulní stránky zhruba v polovině je střední záložka možnost My trips / Check-in, přes kterou je možné odbavení provést.

Elektronické odbavení American Airlines

Austrian

U Austrian je online odbavení otevřeno u většiny destinací nejdříve 47 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem. Odbavit se můžete na stránce, která se Vám otevře přes uvedený odkaz. Austrian podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Austrian

Air Canada

Elektronické odbavení můžete provést po kliknutí na na červené tlačítko Check-in v levé horní části stránky. U většiny letů je možné provést odbavení nejdříve 24 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem. Čas je vztažen k poslednímu přípojovému letu.

Elektronické odbavení Air Canada

Air China

Inernetové odbavení můžete provést kliknutím na modré tlačítko Web CheckIn v levé horní části stránky (jedná se o 4. tlačítko v řadě).

Elektronické odbavení Air China

Air Namibia

Odbavení je možné provést pomocí odkazu níže nedjříve 24 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Air Namibia

Aeroflot

Kliknutím na odkaz zde můžete provést internetové odbavení nejdříve 24 hodin a nejpozději 1,5 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Aeroflot

AlItalia

U společnosti AlItalia jsou různé časy pro elektronické odvavení pro různá letiště, naleznete je na uvedeném odkazu. Kliknutím na červené tlačítko Web check-in v prostřední části stránky se pak dostanete na stránku pro zadání údajů.

Elektronické odbavení AlItalia

Bangkok Airways

Elektronické odbavení je povoleno nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem. V levé části stránky uvidíte možnost check-in, kam zadáte potřebné údaje.

Elektronické odbavení Bangkok Airways

Belavia

Odbavit se můžete na webu letecké společnosti Belavia – níže odkaz. Na titulní straně v horní části je možné zvolit záložku Online Check-in. Je možné tak učinit nejdříve 24 hodin před odletem a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Belavia

British Airways

Odbavit se můžete na stránce níže. Tabulka k vyplnění údajů se Vám otevře po najetí myší na text Manage My Booking v horním vodorovném šedém menu. Odbavení je možné nejdříve 24 hodin před odltem. British Airways podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení British Airways

Brussels Airlines

Online check-in je možný pomocí odkazu nejdříve 24 hodin a nejpozději 1 hodin před odletem. V horní modré tabulce si vyberete ze sekce MY TRAVEL poslední možnost – On-line check-in. Brussels Airlines podporuje rovněž odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Brussels Airlines

Bulgaria Air

Odbavení je možné provést na titulní stránce, v levé části je v hlavním menu možnost Web Check-in. Je možné pouze pro některá odletová města. Např. z Prahy nelze, ale ze Sofie ano. Lze provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Bulgaria Air

Cathay Pacific

Odbavení je možné nejdříve 48 hodin a nejpozději 1,5 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Cathay Pacific

Condor

Zde můžete internetové odbavení provést pomocí uvedeného odkazu, a to nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Condor

ČSA

U ČSA naleznete tabulku pro zadání údajů k online check-in na uvedené stránce v pravé horní části stránky. Odbavit se můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 35 minut před odletem.

Elektronické odbavení ČSA

Cyprus Airways

Pomocí odkazu níže můžete provést online odbavení nejdříve 23 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Cyprus Airways

Delta Airlines

Přes internet se můžete odbavit na titulní stránce Delta Airlines. V pravé části vodorovného menu volba Check In. U různých měst platí různá doba nejčasnějšího a nejpozdějšího času pro odbavení.

Elektronické odbavení Delta Airlines

Egypt Air

Elektronické odbavení je možné nejdříve 24 hodin a nejpozději 1,5 hodiny před odletem. Na titulní straně dopravce zvolíte jazyk pro komunikaci a vyberete zemi (doporučujeme Rakousko – Austria, protože odlety nejblíže České republice jsou právě z Vídně). Na následující stránce v dolní pravé části pak v sekci Quick Links vyberte volbu Web Check-in. Seznam měst, ze kterých můžete odlétat, abyste měli možnost on-line check-in naleznete zde. V úplném závěru stránky se nachází tlačítko pro vstup do formuláře. Egypt Air podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Egypt Air

El Al Israel

Odbavit se elektronicky můžete i pokud máte letenku El Al Israel. Je tak možné učinit přes odkaz níže nejdříve 24 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení El Al Israel

Emirates

Vstoupit do formuláře pro elektronické odbavení můžete zobrazeným odkazem. Odbavení je možné nejdříve 48 hodin a nejpozději 1,5 hodiny před odletem. Emirates podporuje i odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Emirates

Etihad Airways

V pravé části stránky zvolte třetí záložku Check-in, kde vyplníte údaje pro vstup do odbavení.

Elektronické odbavení Etihad Airways

Ethiopian Airlines

Odbavení je možné nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Ethiopian Airlines.

Eva Air

Internetové odbavení můžete provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem. V levé části stránky v růžovém vodorovném menu vyberte poslední možnost – Online Check-in.

Elektronické odbavení Eva Air

Finn Air

Na titulní stránce si v okně Book now zvolíte záložku Check-in nebo si v horní vodorovné liště vyberete v sekci Information and Services volbu Check-in. Odbavení se otevírá 36 hodin a zavírá 2 hodiny před odletem. Finn Air podporuje rovněž odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Finn Air

Fly Dubai

Elektronické odbavení je možné jen pro některá města odletu, můžete ověřit v tabulce. Odbavit se můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 4 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Fly Dubai

Fly Niki

Odbavit se můžete nejdříve 30 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Fly Niki.

Hong Kong Airlines

Do formuláře pro odbavení se dostanete přes kliknutí na záložku Online Check in v levé svislé liště, jedná se o sedmou volbu.

Elektronické odbavení Hong Kong Airlines

China Airlines

U China Airlines se můžete elektronicky odbavit na stránce níže kliknutím na volbu Check In/Meal/Shopping/Seat Selection v modré tabulce ve střední části stránky (jde o druhou volbu ve vodorovném menu), a to nejdříve 24 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení China Airlines

China Eastern Airlines

Elektronické odbavení u společností China Eastern Airlines provedete hned z úvodní stránky. Zhruba v polovině stránky je pruh s možnostmi a první z nich je Check-in, stačí tedy do tabulek zadat číslo rezervace nebo letenky, jméno a můžete se odbavit. Provést jej lze nejdříve 24 hodin před odeltem a nejpozději 90 minut před odletem. Odbavovací přepážky se uzavírají 60 minut před odletem, později již cestující nejsou vpuštěni dále k odletu.

Elektronické odbavení China Eastern Airlines

Iberia

Internetové odbavení lze provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem. Iberia podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Iberia

Kenya Airways

K elektronickému odbavení se dostanete na hlavní stránce dopravce. V pravé části stránky kliknete na volbu Online Check in.

Elektronické odbavení Kenya Airways

KLM

Elektronicky se můžete odbavit nejdříve 30 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem. Ve střední části stránky nahoře si zvolíte možnost Check in Online a následně vyberete zda máte číslo letenky nebo kód rezervace nebo jste členem věrnostního programu Flying Blue. KLM podporuje také odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení KLM

Korean Air

K online odbavení se dostanete z titulní strany letecké společnosti po zvolení oblasti, pro kterou si přejete zjistit informace a jazyka komunikace. V levé části stránky, pod možností vyhledat lety, stačí kliknout na volbu Web Check-in. Můžete tak učinit nejdříve 24 hodin a nejpozději 4 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Korean Air

Latam Airlines Group

Pro elektronické odbavení stačí na titulní straně letecké společnosti zvolit v levé horní části záložku Check-in (vedle záložky Flights pro rezervaci letů). Provést jej můžete nejdříve 48 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Lan Airlines

LOT Polish Airlines

Internetové odbavení provedete na stránce níže kliknutím na odpovídající odletové město. Učinit tak můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 120 minut před odletem. Lot podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Lot Polish Airlines

Lufthansa

Pomocí uvedeného odkazu naleznete veškeré informace ohledně online check-in Lufthansy a provést jej můžete kliknutím na volbu Check in here hned v prvním rámečku s textem na stránce. Nejdříve je možné jej provést 23 hodin před odletem. Lufthansa rovněž podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Lufthansa

Malaysia Airlines

Zde můžete elektronické odbavení provést nejdříve 48 hodin a nejpozději 90 minut před odletem. Na úvodní stránce dopravce se k odbavení dostanete přes poslední volbu (úplně vpravo) ve vodorovném modrém menu (Check-in).

Elektronické odbavení Malaysia Airlines

Pegasus Airlines

Elektronicky se můžete odbavit přes hlavní web letecké společnosti, na který se dostanete přes odkaz níže. Z hlavního menu v horní části stránky, pod obrázkem vyberte druhou možnost Online Check-in a zadejte údaje své letenky. Časy pro odbavení jsou různé pro různá města a v některých to možné není.

Elektronické odbavení Pegasus Airlines

Qantas Airways

Elektronicky se u Qantas Airways můžete odbavit nejdříve 24 hodin před odletem. Check-in provedete kliknutím na třetí volbu ve vodorovném šedém menu zhruba v polovině stránky – Check-in. Dále pak budete potstupovat podle pokynů na webu.

Elektronické odbavení Qantas Airways

Qatar Airways

Internetové odbavení je možné provést nejdříve 36 hodin a nejpozději 90 minut před odletem (u letů do a z USA je to nejdříve 24 hodin). Z hlavní stránky se k check-in dostanete kliknutím na úplně horní růžovou lištu s nápisem Check in.

Elektronické odbavení Qatar Airways

Royal Jordanian

U Royal Jordanian můžete elektronické odbavení provést nejdříve 24 hodin před odletem na stránce níže.

Elektronické odbavení Royal Jordanian

Singapore Airlines

Elektronické odbavení můžete provést nejdříve 48 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem přes stránku níže.

Elektronické odbavení Singapore Airlines

Smartwings

Elektronické odbavení můžete provést nejdříve 30 hodin a nejpozději 60 minut před odletem přes odkaz níže – z hlavní stránky pak vpravo nahoře přes volbu Moje lety – Online odbavení. On-line odbavení lze provést pouze pro odlety z těchto letišť: Malaga (AGP) Leoše Janáčka Ostrava (OSR) Václava Havla Praha (PRG) Šeremeťěvo Moskva (SVO)

Elektronické odbavení Smartwings

South African Airways

Odbavit se on-line můžete pomocí odkazu. Zvolte v levé části stránky ve vodorovném rychlém menu prostřední možnost – Check in (vedle možnosti Flights pro rezervaci letů). Učinit tak můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení South African Airways

Swiss

Internetové odbavení je možné provést nejdříve 23 a nejpozději 2 hodiny před odletem. Učinit tak můžete přes odkaz níže. Swiss podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Swiss

Tap Portugal

Informace o online odbavení naleznete na stánce níže. Samotný check-in pak provedete z hlavní stránky (bez srolování níže) přibližně ve středu je obdélník s volbou Online check-in. Lze tak učinit nejdříve 48 hodin a nejpozději 90 minut před odletem.

Elektronické odbavení Tap Portugal

Thai Airways

Elektronické odbavení je možné provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem na stránce pod uvedeným odkazem.

Elektronické odbavení Thai Airways

Turkish Airlines

Odbavit se můžete z titulní stránky dopravce. Nejprve vyberete oblast (Europe), pak Czech Republic a jazyk můžete zvolit češtinu. Odbavení je pak možné provést po kliknutí na volbu Check-in ve vodorovném šedém menu v levé části stránky. Učinit tak můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 90 minut před odletem.

Elektronické odbavení Turkish Airlines

Ukraine Intl Airlines

Odbavit se můžete z přes odkaz níže. Učinit tak můžete nejdříve 23 hodin a nejpozději 2 hodiny (4 hodiny u letů z New Yorku) před odletem.

Elektronické odbavení Ukraine Intl Airlines

United Arilines

Odbavit se můžete z přes odkaz na titulní straně dopravce v pravé části stránky. Pole Check-in. Po zadání kódu rezervace nebo čísla letenky a příjmení cestujícího. Učinit tak můžete nejdříve 24 hodin před odletem.

Elektronické odbavení United Airlines

Vietnam Airlines

Online check-in provedete nejdříve 40 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem na hlavní stránce Vietnam Airlines kliknutím na volbu Web Check in v levé části stránky (vedle možnosti Book your trip pro rezervaci letenek).

Elektronické odbavení Vietnam Airlines

Vueling Airlines

Online check-in provedete nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem na hlavní stránce letecké společnosti Vueling. Pod titulní reklamou je okénko pro vložení kódu rezervace a odletové země a pak kliknete na tlačítko check-in online.

Elektronické odbavení Vueling Airlines

Mezi letecké společnosti, u nichž není možné provést elektronické odbavení patří např.:

  • Air Austral
  • Air New Zealand
  • Air Seychelles
  • Air Tahiti Nui
  • Smart Wings – u některých destinací lze

Naši specialisté na letenky