Checked baggage – odbavená zavazadla v zavazadlovém prostoru

Každý cestující se zakoupenou letenkou pravidelného linkového dopravce má nárok na přepravu zavazadel. V závislosti na letecké společnosti a na destinaci se může lišit povolená váha a počet kusů zavazadel. Obecně platí pravidlo, že cestující v ekonomické třídě má nárok na bezplatnou přepravu 1 kusu zavazadla (checked baggage) v zavazadlovém prostoru o rozměrech v součtu do 158 cm.

Povolená hmotnost odbaveného zavazadla v ekonomické třídě na letech Emirates je 15 až 35 kg na osobu, u ostatních společností většinou 20 až 23 kg na osobu. Pozor si dejte na překročení maximální povolené hmotnosti zavazadla, za každý kilogram navíc vám mohou být účtovány příplatky. U letenky v business třídě může být povolená váha do 30 kg (u Emirates do 40 kg) a ve first třídě může být až do 40 kg (u Emirates do 50 kg).

Některé letecké společnosti umožňují do určitých destinací přepravu sportovní výbavy (golfové hole, kola, potápěčská výbava atd.) do určité hmotnosti zdarma. Tato možnost bývá dostupná zpravidla pouze na dálkových mimoevropských letech, na Evropských letech bývá přeprava sportovního vybavení zpoplatněna nebo není vůbec povolena (tj. dopravce Vám při odbavení nemusí zavazadla přijmout k přepravě).

Vždy si prosím ověřte pravidla přepravy zavazadel u konkrétní letecké společnosti, s níž cestujete. Při odbavení v Praze nebo Vídni své zavazadlo odbavte až do cílové destinace, kde ho také dostanete. Nezapomeňte zavazadlové lístky důkladně uschovat. Při přestupu se o zavazadla vůbec nemusíte starat. V případě ztráty nebo poškození zavazadla je nutné se obrátit na přepážku ztrát ještě před opuštěním odbavovacího prostoru. Pozor: pojištění proti ztrátě zavazadla, které bývá v ceně letenky, činí pouze cca 20 USD/1kg hmotnosti. Doporučujeme cestovní pojištění, které kryje do vyšších částek.

info-o-zavazadlech-001.jpginfo-o-zavazadlech-003.jpg 
 

 

Carry-on baggage – příruční zavazadla

Většina leteckých společností povoluje pouze jeden kus kabinového zavazadla a uplatňuje rozměrové a hmotnostní omezení. Standardní rozměr zavazadla nesmí přesáhnout rozměry 55×40×20 cm. Váhový limit je daný každou leteckou společností, u Emirates činí 7kg na osobu a u většiny ostatních společností 5kg na osobu. Je nezbytné, aby zavazadlo bylo možné umístit do úložného prostoru nad sedadly, kde by mělo být celou dobu letu

Doporučujeme vzít si s sebou na palubu letadla doklady, léky, peníze, šperky, fotoaparáty, kamery a jiné cennosti, které se mohou snadno rozbít nebo ztratit. Rovněž si do něj dejte plavky a tričko (pro cestu tam) a klíče od auta a bytu (pro cestu zpět), protože se výjimečně může stát, že Vaše hlavní zavazadlo se při překládání opozdí a dorazí až dalším letem za den nebo dva. Vezměte si propisku na vyplnění vstupního formuláře v letadle.

Na palubu letadla je zakázáno brát nebezpečné předměty (nože, nůžky, zbraně, manikúra), jinak Vám budou při odbavení odebrány (ponechejte je proto raději v hlavním zavazadle). Platí pravidlo o zákazu přepravy jakýchkoliv tekutin v příručním zavazadle (nápoje, tekuté léky, kosmetické přípravky apod.) pokud je každá z nich v nádobce, která má obsah větší jak 100 ml. Povoleno je mít tekutiny v lahvičkách do 100 ml, max. však 10 ks. Tyto je třeba vždy při scanové kontrole vyndat z příručního zavazadla do průhledného sáčku tak, aby jej mohla obsluha snadno zkontrolovat. V opačném případě budou obsluhou odebrány a zabaveny. Všechny větší obsahy tekutin uschovejte proto do hlavního zavazadla. Elektronické vybavení, například notebook, musí projít kontrolou zvlášť

info-o-zavazadlech-002.jpg 
 

 

Speciální zavazadla

Jde o zavazadla přesahující výše uvedené rozměry nebo hmotnostní limity, nebo nestandartní zavazadla. Například zavazadla těžší než 20 kg, zavazadla nadstandardních rozměrů, sportovní vybavení nebo zvířata. V tomto případě má každá letecká společnost strikně daná pravidla a příplatky za každý kilogram nad povolený limit.

 

Přepravu nestandardních zavazadel, případně její cenu, musí naši pracovníci klientského servisu „Letenky-na-klic.cz“ žádat a konzultovat s příslušnou leteckou společností. Je na rozhodnutí letecké společnosti, zda přepravu takovýchto zavazadel povolí nebo ne. O rozhodnutí letecké společnosti Vás budou naši zaměstnanci informovat. Při koupi letenek nízkonákladových přepravců, jako např. Easy Jet, Ryanair atd. máte možnost si během rezervace přepravu zavazadel okamžitě zakoupit za cenu nižší než při odbavení na letišti.

Mám zájem o rezervaci letenky

Naši specialisté na letenky