Elektronická letenka

Všude tam, kde je to možné, jsou letecké společnosti povinné vystavovat elektronické letenky. Díky elektronickým letenkám se snižují náklady a tím i ceny letenek. Pro cestující má elektronická letenka velkou výhodu – elektronickou letenku si není třeba vyzvedávat, obdržíte ji jednoduše na email a vytisknete si ji.

Díky tomu ji nelze ztratit ani zapomenout, na check-inu k odbavení stačí sdělit jméno, prokázat se cestovním pasem nebo sdělit obsluze rezervační kód letenky.

 emirates-002.jpg
 

 

Bezpečnostní postupy na letištích v rámci Evropské unie

Nová pravidla upravují množství tekutin, které smí cestující mít u sebe ve chvíli, kdy prochází bezpečnostní kontrolou. Pravidla platí pro všechny cestující jejichž odletovou destinací je letiště v zemi Evropské unie, bez ohledu na destinaci cílovou. Mějte na paměti, že s sebou do kabiny letadla smíte vzít pouze malá množství tekutin a to jak v příručním zavazadle, tak u sebe. Tekutiny musí být v malém balení do max. obejmu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném igelitovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr na osobu. Tekutinami se rozumí:

  • voda a další nápoje
  • krémy
  • parfémy
  • spreje
  • gely
  • nádoby pod tlakem
  • pasty a všechny další materiály podobné konzistence.

Na bezpečnostní kontrole musíte:

  • Předložit igelitový sáček obsahující lahvičky s tekutinami.
  • Odložit saka/ kabáty / svetry.
  • Vyjmout laptop a další větší elektronické přístroje.

Podle platných mezinárodních předpisů nesmí mít cestující u sebe zbraně, střelivo, nože, hračky odpovídající skutečným útočným zbraním (pistole, granát) a všechny další předměty bodné a sečné povahy, které by mohly ohrozit bezpečnost cestujících. Pokud chce cestující tyto předměty přepravovat, musí je před nastoupením cesty uložit do svého zapsaného zavazadla, které odevzdá při odbavení před odletem.

 emirates-017.jpgemirates-014.jpg
 

 

Práva cestujících v letecké dopravě

Sjednocená a posílená práva cestujících v letecké dopravě přineslo v roce 2005 Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004, které se stalo milníkem v oblasti letecké přepravy osob. Nařízení 261 je použitelné pouze na lety z letišť na území EU, Norska a Islandu a na lety ze třetích států na letiště v členských státech, za předpokladu, že jsou tyto lety provozovány dopravcem s provozní licencí vydanou státem EU. Nelze jej proto použít, pokud dojde ke komplikacím při zpátečním letu z území třetího státu, pokud let provozuje mimoevropský dopravce. Nařízení se týkají odepření nástupu na palubu, zrušení a zpoždění letu, nebo zpoždění a poškození zavazadel.

Obecné dotazy a stížnosti na dopravce z členských států EU, Norska a Islandu s výjimkou dopravců z ČR je možné zasílat Evropskému spotřebitelskému centru.

Práva cestujícících v letecké přepravě

Mobilní telefony

Na palubách letadel je z bezpečnostních důvodů zakázáno používat mobilní telefony. Před vstupem do letadla je nutné svůj mobilní telefon vypnout a není možné ho používat ani po celou dobu letu. Mobilní telefony nesmějí být zapnuty ani v pohotovostním režimu. Nedodržením tohoto pravidla se můžete vystavit až trestnímu stíhání.

 

 

Cestovní doklady

Platné cestovní doklady a vízum jsou samozřejmostí. A právě proto! Přesvědčte se, že je váš pas v pořádku, ověřte délku jeho platnosti nezbytnou pro vstup do země. Jméno na letence musí být shodné se jménem v paseOvěřte si vízovou povinnost nejen cílové, ale i transitní země(transitní vízum je často rovněž nezbytné).

Odbavení

Dostavte se prosím na letiště minimálně dvě hodiny před odletem. Některé letecké společnosti však mohou být pro odbavení náročnější (např. před odletem do Spojených států amerických nebo do Izraele letecké společnosti požadují odbavení min. 3 hodiny před odletem). O doporučené časové rezervě vás budeme informovat při vyzvednutí letenky. Jejím dodržením usnadníte odbavení sobě i pracovníkům letecké společnosti.

 

 

Odbavení přes internet

Letecké společnosti dnes již běžně nabízí možnost elektronického odbavení, tzv. Internet check-in. Stačí si zakoupit elektronickou letenku a před odletem se odbavit doma nebo v kanceláři prostřednictvím webových stránek letecké společnosti. Kromě úspory času na letišti si můžete vybrat také konkrétní sedadla v letadle.

Mám zájem o letenku

Naši specialisté na letenky