Online odbavení cestujících

Online odbavení (elektronické nebo internetové odbavení neboli check-in) představuje nástoj leteckých společností pro úsporu času svých cestujících. Provést jej můžete, pokud vlastníte letenku letecké společnosti, která elektronické odbavení umožňuje. Přesné informace o možnostech online check-in a rovněž postup, jak jej provést naleznete na internetových stránkách každého dopravce. Zpravidla je elektronické odbavení umožňováno nejdříve 24 hodin před odletem (u některých dopravců lze i dříve) a nejpozději 1 hodinu až 2 hodiny před odletem (nejčastější termín, některé letecké společnosti mají lhůtu pro nejpozdější elektronické odbavení delší). Většina leteckých společností má možnost elektronického odbavení omezenu pouze na některé své destinace.

Při elektronickém odbavení cestující vyplňují na stránkách dopravce kontaktní údaje na svou osobu, na kterých budou k zastižení v době celého trvání rezervace letenky (tedy do úplného skončení cesty), dále údaje ze svého pasu a mohu si zvolit sedadla, na nichž si přejí sedět během letu. Pokud jste držiteli více cestovních pasů, je potřeba se rozhodnout, na ketrý z nich si budete přát cestovat a odpovídající údaje vyplnit při odbavení na internetu.

 

Pro provedení online odbavení budete potřebovat znát jméno cestujícího a kód rezervace letecké společnosti nebo číslo letenky.

Novinkou, kterou umožňuje zatím jen pár leteckých společností, je možnost provést odbavení pomocí mobilního telefonu. Telefon musí mít možnost připojení k internetu. Na stránkách dopravce, jenž tuto službu podporuje pak po odbavení obdržíte do telefonu dvourozměrný čárový kód ve formě SMS, MMS nebo e-mailu. Ten pak přiložíte na letišti ke speciálnímu přístroji a můžete cestovat.

Po provedení elektronického odbavení si svůj palubní lístek, anglicky boarding pass, nezapomeňte vytisknout a vzít s sebou na letiště spolu s letenkou a dalšími doklady. I přesto, že máte provedeno elektronické odbavení, je potřeba se dostavit na letiště s dostatečným časovým předstihem, u většiny letů stačí 2 hodiny před odletem (u letů do USA a Kanady to bývají 3 hodiny).

Po provedení elektronického odbavení není možné provádět žádné změny v letence – nezle změnit termíny letu, destinaci ani sedadla ani nic dalšího včetně stravy a doplňkových služeb, počítejte s tím tedy než si elektronické odbavení provedete.

Níže naleznete seznam nejčastěji využívaných leteckých společností a informaci o tom, kde u nich můžete provést elektronické odbavení.

emirates-013.jpg 
 

Aegean Airlines

Odbavit se můžete na webu letecké společnosti z hlavní stránky, kde ve středním hlavním menu uvidíte jako jednu ze záložek možnost Check in. Lze provést nejdříve 48 hodin před odletem a nejpozději 30 minut před odletem.

Elektronické odbavení Aegean Airlines

Air Baltic

Elektronické odbavení lze provést na hlavní stránce – v horním menu záložka Check-in. Možno provést nejdříve 24 hodin před odletem.

Elektronické odbavení Air Baltic

Air Canada

Elektronické odbavení můžete provést po kliknutí na volbu Check-in v hlavním menu stránky. U většiny letů je možné provést odbavení nejdříve 24 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem.

Elektronické odbavení Air Canada

Air France

Elektronické odbavení je možné provést pomocí odkazu níže – v hlavním menu možnost Check-in. Odbavit se můžete nejdříve 30 hodin před odletem (u některých měst v USA jen 24 hodin před odletem) a nejpozdější termín pro odbavení je různý dle letiště, odkud odlétáte. Air France podporuje i odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Air France

Air China

Inernetové odbavení můžete provést kliknutím na modré tlačítko Online Check-in v horním menu na webu.

Elektronické odbavení Air China

Air Mauritius

Internetové odbavení můžete provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem. Z hlavní stránky kliknutím v menu na volbu Check-in.

Elektronické odbavení Air Mauritius

American Airlines

Internetové odbavení můžete provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 45 minut před odletem. Z titulní stránky volbou možnosti Check-in.

Elektronické odbavení American Airlines

Austrian

U Austrian je online odbavení otevřeno u většiny destinací nejdříve 23 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem. Odbavit se můžete z hlavní stránky a hlavního menu volbou možnosti Check-in. Austrian podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Austrian

Bangkok Airways

Elektronické odbavení je povoleno nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem. V levé části stránky uvidíte možnost check-in, kam zadáte potřebné údaje.

Elektronické odbavení Bangkok Airways

Belavia

Odbavit se můžete na webu letecké společnosti Belavia – níže odkaz. Na titulní straně v horní části je možné zvolit záložku Online Check-in. Je možné tak učinit nejdříve 24 hodin před odletem a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Belavia

British Airways

Odbavit se můžete na stránce níže. Tabulka k vyplnění údajů se Vám otevře po najetí myší na text Manage My Booking v horním vodorovném šedém menu. Odbavení je možné nejdříve 24 hodin před odltem. British Airways podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení British Airways

Brussels Airlines

Online check-in je možný pomocí odkazu nejdříve 24 hodin a nejpozději 1 hodin před odletem. V horním menu možnost Check-in. Brussels Airlines podporuje rovněž odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Brussels Airlines

Bulgaria Air

Odbavení je možné provést na titulní stránce, v levé části je v hlavním menu možnost Online Check-in. Je možné pouze pro některá odletová města, např. z Prahy nelze, ale ze Sofie ano. Lze provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Bulgaria Air

Cathay Pacific

Odbavení je možné nejdříve 48 hodin a nejpozději 1,5 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Cathay Pacific

Condor

Zde můžete internetové odbavení provést pomocí uvedeného odkazu, a to nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Condor

Cyprus Airways

Z hlavní stránky Cyprus Airways kliknete na středové menu - možnost Online Check-in. Lze provést nejdříve 23 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Cyprus Airways

ČSA

U ČSA se Vám tabulka pro zadání údajů k online check-in otevře po kliknutí na možnost Check-in v horním menu webu. Odbavit se můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 35 minut před odletem.

Elektronické odbavení ČSA

Delta Airlines

Přes internet se můžete odbavit na titulní stránce Delta Airlines. V horním menu volba Check-in. Nejčastěji je to možné nejdříve 24 hodin před odletem.

Elektronické odbavení Delta Airlines

Egypt Air

Elektronické odbavení je možné nejdříve 48 hodin a nejpozději 1,5 hodiny před odletem. Na titulní straně dopravce vyberte volbu v prostředním menu Check-in. Egypt Air podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Egypt Air

El Al Israel

Odbavit se elektronicky můžete i pokud máte letenku El Al Israel. Je tak možné učinit přes odkaz níže nejdříve 24 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení El Al Israel

Emirates

Vstoupit do formuláře pro elektronické odbavení můžete z hlavní stránky z prostředního menu volbou Manage booking / Check-in. Odbavení je možné nejdříve 48 hodin a nejpozději 1,5 hodiny před odletem. Emirates podporuje i odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Emirates

Ethiopian Airlines

Odbavení je možné nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem zvolením záložky Check-in v pravém menu.

Elektronické odbavení Ethiopian Airlines

Etihad Airways

V hlavním menu zvolte možnost Manage, dále pak záložku Check in online, kde vyplníte údaje pro vstup do odbavení. Odbavení je spuštěno 30 hodin - 1 hodina před odletem.

Elektronické odbavení Etihad Airways

Eva Air

Internetové odbavení můžete provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem. Zhruba v půlce titulní stánky je v menu možnost Online Check In.

Elektronické odbavení Eva Air

Finn Air

Na titulní stránce si v hodním menu zvolíte záložku Check in. Odbavení se otevírá 36 hodin a zavírá 2 hodiny před odletem. Finn Air podporuje rovněž odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Finn Air

flydubai

Elektronické odbavení je možné jen pro některá města odletu. Odbavit se můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 4 hodiny před odletem prostřednictvím odkazu níže.

Elektronické odbavení flydubai

Hong Kong Airlines

Do formuláře pro odbavení se dostanete přes kliknutí na záložku Check in v hodním menu.

Elektronické odbavení Hong Kong Airlines

China Airlines

U China Airlines se můžete elektronicky odbavit na stránce níže kliknutím na volbu Online Check-in v horním menu, a to nejdříve 48 hodin a nejpozději 3 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení China Airlines

China Eastern Airlines

Elektronické odbavení u společností China Eastern Airlines provedete hned z úvodní stránky. Zhruba v polovině stránky je pruh s možnostmi a první z nich je Check-in. Provést jej lze nejdříve 24 hodin před odeltem a nejpozději 90 minut před odletem. Odbavovací přepážky se uzavírají 60 minut před odletem, později již cestující nejsou vpuštěni k odletu.

Elektronické odbavení China Eastern Airlines

Iberia

Internetové odbavení lze provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 1 hodinu před odletem kliknutím na menu cca uprostřed stránky volbou Check-in online. Iberia podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Iberia

Jetstar Airways

Na uvedeném odkaze můžete provést elektronické odbavení u letecké spoečnosti Jetstar Airways.

Elektronické odbavení Jetstar Airways

Kenya Airways

K elektronickému odbavení se dostanete na hlavní stránce dopravce. V hlavním menu na titulní stránce kliknete na volbu Online In.

Elektronické odbavení Kenya Airways

KLM

Elektronicky se můžete odbavit nejdříve 30 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem. Nahoře v hlavním menu si zvolíte možnost Check-in. KLM podporuje také odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení KLM

Korean Air

K online odbavení se dostanete z titulní strany letecké společnosti po zvolení záložky Check-in v prostředním hlavím menu. Můžete tak učinit nejdříve 24 hodin a nejpozději 4 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení Korean Air

LATAM Airlines Group

Pro elektronické odbavení stačí na titulní straně letecké společnosti zvolit v horním menu pod volbou My Trips možnost Check-in. Provést jej můžete nejdříve 48 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení LATAM Airlines Group

LOT Polish Airlines

Internetové odbavení provedete na hlavní stránce dopravce kliknutím na možnost Check-in v hlavním horním menu. Učinit tak můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 120 minut před odletem. Lot podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení LOT Polish Airlines

Lufthansa

Pod odkazem níže naleznete veškeré informace ohledně online check-in Lufthansy a provést jej můžete kliknutím na volbu Check in here níže na stránce. Nejdříve je možné jej provést 30 hodin před odletem. Lufthansa rovněž podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Lufthansa

Malaysia Airlines

Zde můžete elektronické odbavení provést nejdříve 48 hodin a nejpozději 90 minut před odletem. Na úvodní stránce dopravce se k odbavení dostanete vodorovné menu volbou Check-in.

Elektronické odbavení Malaysia Airlines

Pegasus Airlines

Elektronicky se můžete odbavit přes hlavní web letecké společnosti, na který se dostanete přes odkaz níže. Z menu na stránce vyberte možnost Online Check-In a zadejte údaje své letenky. Časy pro odbavení jsou různé pro různá města a v některých to možné není.

Elektronické odbavení Pegasus Airlines

Qantas Airways

Elektronicky se u Qantas Airways můžete odbavit nejdříve 24 hodin před odletem. Check-in provedete kliknutím na volbu ve vodorovném menu na titulní stránce – Check-in. Dále pak budete potstupovat podle pokynů na webu.

Elektronické odbavení Qantas Airways

Qatar Airways

Internetové odbavení je možné provést nejdříve 36 hodin a nejpozději 90 minut před odletem (u letů do a z USA je to nejdříve 24 hodin). Z hlavní stránky se k check-in dostanete kliknutím na tlačítko s nápisem Check in.

Elektronické odbavení Qatar Airways

Royal Jordanian

U Royal Jordanian můžete elektronické odbavení provést nejdříve 24 hodin před odletem na stránce níže pod volbou Check-in.

Elektronické odbavení Royal Jordanian

Singapore Airlines

Elektronické odbavení můžete provést nejdříve 48 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem přes možnost Check-in na stránce níže.

Elektronické odbavení Singapore Airlines

Smartwings

Elektronické odbavení můžete provést nejdříve 30 hodin a nejpozději 60 minut před odletem přes odkaz níže – z hlavní stránky volbou Online odbavení. Pro odlet z některých letišť nemusí být online odbavení povoleno.

Elektronické odbavení Smartwings

South African Airways

Odbavit se on-line můžete pomocí odkazu níže kliknutím na maožnost Check in. Učinit tak můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem.

Elektronické odbavení South African Airways

Sunexpress

U letecké společnosti Sunexpress můžete provést odbavení z titulní strany kliknutím na možnost Check-in.

Elektronické odbavení Sunexpress

Swiss

Internetové odbavení je možné provést nejdříve 23 a nejpozději 2 hodiny před odletem. Učinit tak můžete přes odkaz níže, v menu na titulní stránce naleznete odkaz na provedení Check-in/My Bookings. Swiss podporuje odbavení pomocí mobilního telefonu.

Elektronické odbavení Swiss

Tap Portugal

Informace o online odbavení naleznete na stánce níže. Samotný check-in pak provedete z hlavní stránky volbou Check-in. Lze tak učinit nejdříve 48 hodin a nejpozději 90 minut před odletem.

Elektronické odbavení Tap Portugal

Thai Airways

Elektronické odbavení je možné provést nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem z hlavního webu dopravce kliknutím na odkaz Check-In.

Elektronické odbavení Thai Airways

Turkish Airlines

Odbavit se můžete z titulní stránky dopravce. Odbavení je možné provést po kliknutí na volbu Check-in / Manage booking ve vodorovném menu v titulní stránce. Učinit tak můžete nejdříve 24 hodin a nejpozději 90 minut před odletem.

Elektronické odbavení Turkish Airlines

Ukraine Intl Airlines

Odbavit se můžete z přes odkaz níže. Učinit tak můžete nejdříve 23 hodin a nejpozději 2 hodiny (4 hodiny u letů z New Yorku) před odletem.

Elektronické odbavení Ukraine Intl Airlines

Vietnam Airlines

Online check-in provedete nejdříve 40 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem na hlavní stránce Vietnam Airlines kliknutím na volbu Check in v hlavním menu.

Elektronické odbavení Vietnam Airlines

Vueling Airlines

Online check-in provedete nejdříve 24 hodin a nejpozději 2 hodiny před odletem na hlavní stránce letecké společnosti Vueling. Možnost Online Check-in naleznete v hlavním  menu.

Elektronické odbavení Vueling Airlines

Naši specialisté na letenky