Checked baggage – odbavená zavazadla v zavazadlovém prostoru

V současnosti většina leteckých společností nabízí své letenky v ekonomické třídě v základní cenové hladině bez odbaveného zavazadla. Pokud si přejete letenku zakoupit včetně přepravy odbaveného kufru, je potřeba si připlatit do vyšší ceny letenky. Platí to pro cesty po Evropě i do USA, Kanady nebo Asie. Mezi letecké spoelčnosti, u kterých je odbavené zavazadlo stále součástí základní ceny letenky v ekonomické třídě patří Emirates (zde může být u akčních cen váha omezena na 15 nebo 25 kg), Qatar Airways, Turkish Airlines, Air Mauritius, Eva Air, Thai Airways, Singapore Airlines, Cathay Pacific, Ethiopian Airlines nebo Etihad Airways.

Povolená váha odbavených zavazadel i maximální povolený počet kusů se může lišit u každé letecké společnosti. Obecné pravidlo, vztahující se k rozměrům odbaveného zavzadla v zavazadlovém prostoru, říká, že maximální povolený rozměr odbaveného kufru může být v součtu do 158 cm (jedná se o výsledek součtu všech tří rozměrů zavzadla, tedy výška + šířka + hloubka). Dále je povolena váha jednotlivého kusu zavazadla maximálně do 32 kg, takže pokud je např. v business třídě Emirates nebo Qatar Airways povolena váha zavazadla 40 kg, je nutné váhu rozložit do dvou nebo více kusů zavazadel.

Povolená hmotnost odbaveného zavazadla v ekonomické třídě na letech Emirates je 15 až 35 kg na osobu (liší se dle výše zakoupeného tarifu), u ostatních společností většinou 20 až 30 kg na osobu. Pozor si dejte na překročení maximální povolené hmotnosti zavazadla, za každý kilogram navíc vám mohou být účtovány příplatky. U letenky v business třídě může být povolená váha až 2 ks každý do 32 kg (u Emirates a Qatar Airways je to více kusů zavazadel max. v součtu do 40 kg) a ve first třídě může být až do 40 kg (u Emirates do 50 kg).

Některé letecké společnosti umožňují do určitých destinací přepravu sportovní výbavy (golfové hole, kola, potápěčská výbava atd.) do určité hmotnosti zdarma. Tato možnost bývá dostupná zpravidla pouze na dálkových mimoevropských letech, na Evropských letech bývá přeprava sportovního vybavení zpoplatněna nebo není vůbec povolena (tj. dopravce Vám při odbavení nemusí zavazadla přijmout k přepravě). Přepravu sportovního vybavení nebo živých zvířat je vždy nutné hlásit co nejvíce dopředu (může být ovlivněna již povolneým množstvím spotrovního vybavení nebo zvířat na daném letu). Později než týden před cestou již nelze vyžádat. 

Vždy si prosím ověřte pravidla přepravy zavazadel u konkrétní letecké společnosti, s níž cestujete. Při odbavení v Praze nebo Vídni své zavazadlo odbavte až do cílové destinace, kde ho také dostanete. Nezapomeňte zavazadlové lístky důkladně uschovat. Při přestupu se o zavazadla vůbec nemusíte starat. V případě ztráty nebo poškození zavazadla je nutné se obrátit na přepážku ztrát ještě před opuštěním odbavovacího prostoru. Pozor: pojištění proti ztrátě zavazadla, které bývá v ceně letenky, činí pouze cca 20 USD/1kg hmotnosti. Doporučujeme cestovní pojištění, které kryje do vyšších částek.

info-o-zavazadlech-001.jpginfo-o-zavazadlech-003.jpg 
 

 

Carry-on baggage – příruční zavazadla

Většina leteckých společností povoluje v ekonomické třídě pouze jeden kus kabinového zavazadla a uplatňuje rozměrové a hmotnostní omezení. Standardní rozměr zavazadla nesmí přesáhnout rozměry 55×40×20 cm. Váhový limit je daný každou leteckou společností, u Emirates a Qatar Airways činí 7kg na osobu a u většiny ostatních společností se váha pohybuje od 5kg do 10 kg na osobu. Je nezbytné, aby zavazadlo bylo možné umístit do úložného prostoru nad sedadly, kde by mělo být celou dobu letu.

Doporučujeme vzít si s sebou na palubu letadla doklady, léky, peníze, šperky, fotoaparáty, kamery a jiné cennosti, které se mohou snadno rozbít nebo ztratit. Rovněž si do něj dejte plavky a tričko (pro cestu tam) a klíče od auta a bytu (pro cestu zpět), protože se výjimečně může stát, že Vaše hlavní zavazadlo se při překládání opozdí a dorazí až dalším letem za den nebo dva. Vezměte si propisku na vyplnění vstupního formuláře v letadle.

Na palubu letadla je zakázáno brát nebezpečné předměty (nože, nůžky, zbraně, manikúra), jinak Vám budou při odbavení odebrány (ponechejte je proto raději v hlavním zavazadle). Platí pravidlo o zákazu přepravy jakýchkoliv tekutin v příručním zavazadle (nápoje, tekuté léky, kosmetické přípravky apod.) pokud je každá z nich v nádobce, která má obsah větší jak 100 ml. Povoleno je mít tekutiny v lahvičkách do 100 ml, max. však 10 ks. Tyto je třeba vždy při scanové kontrole vyndat z příručního zavazadla do průhledného sáčku tak, aby jej mohla obsluha snadno zkontrolovat. V opačném případě budou obsluhou odebrány a zabaveny. Všechny větší obsahy tekutin uschovejte proto do hlavního zavazadla. Elektronické vybavení, například notebook, musí projít kontrolou zvlášť.

info-o-zavazadlech-002.jpg 
 

 

Speciální zavazadla

Jde o zavazadla přesahující výše uvedené rozměry nebo hmotnostní limity, nebo nestandartní zavazadla. Například zavazadla těžší než 23 kg (v ekonomické třídě) nebo 32 kg (v business třídě), zavazadla nadstandardních rozměrů, sportovní vybavení nebo zvířata. V tomto případě má každá letecká společnost strikně daná pravidla a příplatky za každý kilogram nad povolený limit.

 

Přepravu nestandardních zavazadel, případně její cenu, musí naši pracovníci klientského servisu „Letenky-na-klic.cz“ žádat a konzultovat s příslušnou leteckou společností. Je na rozhodnutí letecké společnosti, zda přepravu takovýchto zavazadel povolí nebo ne. O rozhodnutí letecké společnosti Vás budou naši zaměstnanci informovat. Při koupi letenek nízkonákladových přepravců, jako např. Easy Jet, Ryanair atd. máte možnost si během rezervace přepravu zavazadel okamžitě zakoupit za cenu nižší než při odbavení na letišti.

Mám zájem o rezervaci letenky

Naši specialisté na letenky